Japansko srpski festival filma (JSFF) 29-31. oktobra u Beogradu

Dragi naši predstavljamo vam Japansko srpski fetival filma koji se održava u Beogradu i Tokiju po već šesti put, a od ove godine i u Novom Sadu. Tema ovogodišnjeg festivala je stvaraoci i njihova dela. U celosti vam prenosimo tekst o samom događaju kao i linkove gde možete saznati detalje o programu i aktuelnim najavama.
JSFF (Japansko-srpski festival filma) u organizaciji Udruženja CultCrave i Jugoslovenske kinoteke, uz podršku Grada Beograda i Orakla, u partnerstvu sa Telekomom, Merkatorom i Kaizen institutom, Fondacijom NS2021 i EU Japan Festom, a u saradnji sa Ambasadom Japana u Republici Srbiji, održaće se od 29. do 31. oktobra u Jugoslovenskoj kinoteci (Uzun Mirkova 1, Beograd), a zatim 2. i 3. novembra u KS Svilara u Novom Sadu i istovremeno u Tokiju. Posetioci će imati priliku da vide nova kratkometražna filmska ostvarenja u selekciji Marka Grbe, kao i iskusnih i talentovanih reditelja obe zemlje, a takođe će moći da prisustvuju mnogim kulturno-umetničkim, edukativnim i zabavnim sadržajima na temu „Stvaraoci i dela“, koji iz godine u godinu imaju sve veći programski prostor ovog festivala.
Festival će zajedno otvoriti ovogodišnje članice žirija – Sandra Perović, urednica u Redakciji filmskog programa RTS-a, koja je intervjuisala najveća imena filmskog platna, i renomirana japanska glumica sa impozantnim internacionalnim iskustvom, učesnica glavnog programa 64. Kanskog festivala sa filmom „Hanezunotsuki“, Hako Ošima, čija je karijera obeležena zahtevnim ulogama u filmovima koji su preispitivali mnoge društvene fenomene.
Prvi dan festivala – utorak 29. novembar
U okviru ceremonije otvaranja u utorak 29. oktobra od 18h publika će videti izložbu pod nazivom „Zapisi pred san“ mlade umetnice i viteškinje TKV, kojoj je Francuska dodelila počasni orden Vitez reda umetnosti i knjževnosti, kao i butoh performans u izvođenju Marka Nektana. Nakon toga će uslediti filmovi takmičarske selekcije i tribina „Čovek i mašina“ u okviru ovogodišnje tematske razrade JSFF-a, gde će govoriti: Viktor Kiš, Aleksandar Rodić, Hako Ošima i Akijoši Imazeki.
Drugi dan festivala – 30. oktobar
Drugi dan Festivala (30. oktobar) namenjen je takođe ljubiteljima filma, stvaraocima, ali i onima koji imaju interes da dublje upoznaju menaždment u medijima, primenu novih tehnologija u stvaralačkom procesu, kao i budućnost filma. Set aktivnosti počeće sa „Oracle media samitom“, koji će voditi dvogodišnji dobitnik nagrade japanskog žirija, Ognjen Petković. Zaključke do kojih su došli mladi reditelji na samitu izneće moderator u okviru „Oracle media panela“ od 16h. Filmski umetnici će tako imati priliku da pred značajnim predstavnicima institucija, medija, IT-ja i menadžmenta, među kojima će biti i direktor FCS-a Gordan Matić, iznesu zapažanja do kojih su došli. Nakon toga, govornici panela će nastaviti diskusiju o stvaranju i životu jednog medija i njegovoj ulozi u savremenom poslovanju.
Umetnički program istog dana počeće u 18h, kada će posetioci moći da pogledaju delo profesora sa tokijskog Politehničkog univerziteta, Takajame Rjuićija (Nitrat), dok će u potkrovlju Jugoslovenske kinoteke biti održana radionica Marka Nektana „Izazivanje kreacije“. U atrijumu Jugoslovenske kinoteke TKV, autorka izložbe „Zapisi pred san“, održaće otvoreni performans „Proces stvaranja“, dok će nam Novi Sad kao prestonica kulture 2021. doneti diskusiju sa predstavnikom Fondacije NS2021 o kontaktu japanske i srpske kulture kroz njihovu platformu.
Ovaj intenzivan i sadržajan dan zatvoriće takmičarski filmski blok od 20:00 do 22:30.
Poslednji dan festivala – 31. oktobar
Poslednjeg dana Festivala (31. oktobar) posetioci će moći da čuju više o samom Japanu i o iskustvima onih koji svojim radom, likom i delom podstiču zbližavanje ove dve kulture. Nakon toga, organizatori su pripremili novu programsku celinu za ovu godinu – JSFF revijalnu internacionalnu selekciju, koja je okupila ostvarenja širom sveta na ovogodišnju temu „Stvaraoci i dela“ . Treba napomenuti da su animirani filmovi najprisutniji u ovom bloku i da dodiruju aktuelna pitanja modernog sveta kroz satiru i pozitivnu kritiku.
Pre proglašenja pobednika biće prikazan i poslednji takmičarski blok, kao i tribina „Autor i delo“, koju će obeležiti autentični gosti, veterani i prijatelji JSFF-a (TKV, Akijoši Imazeki, Jasmina Sanader i Mihajlo Dragaš).
Nagradu će uručiti predstavnici srpskog i japanskog žirija uz podršku JSFF tima.
Cena
ulaznica po danu je 200 dinara, dok će izložba „Zapisi pred san“, performans
„Proces stvaranja“ i radionica „Izazivanje kreacije“ biti otvoreni za
posetioce.
Za „Oracle media panel“ potrebno je da se prijavite na mejl
jsffestival.info@gmail.com zbog ograničenog broja mesta u sali (ulaz je
besplatan).
JSFF je festival kulturne razmene koji prikazuje srpske i japanske kratke filmove na zadatu temu sa pratećim programom (izložbe, paneli, tribine i radionice), a održava se jednom godišnje u Beogradu i Tokiju, sa projekcijama širom Azije. Detaljan program i više informacija o događajima na JSFF-u, možete pronaći na FB stranicama: https://www.facebook.com/japanshortfilmfestivalserbia/https://www.facebook.com/events/1116416285415966/
Zadovoljstvo mi je da ću ove godine biti jedan od učesnika na tribini Kulturne paralele, u četvrtak 31. oktobra od 15.00 do 16.00 gde ćemo Jelena Jeremić, autorka kuvara na japanskom jeziku, razgovarati o njenom kuvaru i japanskoj čajnoj ceremoniji i paralelama između ove dve kulture. Detalje o tribini možete pratiti ovde.
Vidimo se u Jugoslovneskoj kinoteci u Uzun Mirkovoj br. 1