Origami zec
Ova slatka origami figura pogodna je i za decu i za odrasla. Može biti vrlo lep ukras uz uskršnju trpezu. Možete napraviti male i velike zečeve, deca će se oduševiti.
“Zec se smatra lunarnom životinjom i atribut je svih božanstava Meseca. Simbol je podmlađenja, uskrsnuća, intuicije, ponovnog rođenja. Univerzalan je simbol plodnosti. … U budističkoj tradiciji, zec simbolizuje potpuno žrtvovanje sopstva, pošto ga je Buda preneo na mesec, a kada je ogladneo, zec se žrtvovao, uskočivši u vatru. U evropskoj tradiciji, uskršnji zec ili kunić simbol je zore i novog života; u hinduističkoj ikonografiji je prikazan sa mesečevim srpom; u hrišćanskoj je simbol plodnosti i požude; u kineskoj je četvrta od dvanaest zodijačkih životinja. Označava mesec i predstavlja žensku (jin) moć. Simbol je dugovečnosti. Simbol je dugovečnosti. Zec na Mesecu sa tučkom i stupom meša eliksir besmrtnosti; čuvar je divljih životinja. Beli zec predstavlja božansku prirodu; crveni – sreću, mir i blagostanje, a crni – uspešnu vladu. Japanci veruju da se za vreme punog Meseca na njemu može videti zec kako pravi kolače od presovanog pirinča. U Japanu se tradicionalno smatra lukavom životinjom, pa u pričama i legendama često ima ulogu varalice, a najraniji primer je priča o belom zecu iz Inabe, koja je zabeležena u najstarijoj japanskoj hronici – Kođiki (712)…”
Priču možete naći u knjizi “Origami istorija, razvoj simbolika, priče” izdavačke kuće Kokoro. Zahvaljujemo se Sonji i Peđi iz Kokoroa što su nam dozvolili da koristimo delove teksta iz knjige. Ako i sami želite da pročitate više o simbolici ovih figura u japanskoj kulturi i internacionalnim motivima koji povezuju sa ostalim kulturama ova knjiga može vam za to i poslužiti. više o knjizi ovde.